Bardzo słabe wyniki na egzaminie z języka angielskiego zanotowali uczniowie ósmych klas i gimnazjaliści z gminy Wielbark. Są one znacząco gorsze od średniej krajowej i wojewódzkiej.
Komunalne zasoby mieszkaniowe gminy Wielbark są w słabym stanie technicznym. Wykonywane w nich remonty obejmują jedynie najpilniejsze prace związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.
Wielbark idzie śladem Jedwabna i rozpoczyna gazyfikację. Jako pierwsze z niebieskiego paliwa skorzysta przedszkole samorządowe, w którym dotychczasowe ogrzewanie olejowe zostanie zastąpione gazowym. Potem przyjdzie pora na kolejne gminne instytucje oraz indywidualnych mieszkańców.
Rząd, tak jak Zagłoba, podarował ludziom nie swoje pieniądze. Słusznie, że je dał, ale jednocześnie zabrał samorządom, czyli nam – uzasadniał konieczność podniesienia stawek podatku od nieruchomości burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka.
W minioną sobotę w Głuchu już po raz dwunasty spotkali się członkowie klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku oraz zaproszeni goście na uroczystości poświęconej Dniom Honorowych Dawców Krwi PCK. W tym roku dodatkową okazją do świętowania było 100-lecie powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce.
Do połowy sierpnia przyszłego roku na ul. Leśnej w Wielbarku pojawi się asfalt. W przetargu na realizację inwestycji najkorzystniejszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych „Ostrada” z Ostrołęki.
Z Okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku zorganizował spotkanie seniorów z terenu gminy.
Tak, jak w poprzednich latach, także tego roku, Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielbarku zorganizowali wyjazd dzieci na „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Tradycyjnie impreza odbyła się przy świetlicy wiejskiej w Przeździęku Wielkim.
Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Wielbark będzie od nowego roku naliczana od osoby i wyniesie aż 30 zł. Znaczący upust otrzymają ci, którzy zdecydują się na kompostowanie odpadów. Im będzie naliczana opłata w wysokości 12 zł. - Kończy się tu epoka niskich cen – nie pozostawia złudzeń burmistrz Grzegorz Zapadka.
Mieszkańców gminy Wielbark czeka zmiana systemu naliczania opłat za śmieci. Mają być one pobierane nie, jak to ma miejsce dotychczas, w zależności od tego, czy gospodarstwo jest jednoosobowe lub dwu- lub więcej, lecz od osoby.
Choć przetarg na remont dachu i elewacji starego ratusza, w którym dziś mieści się GOPS rozstrzygnięto już wiosną, to prace jeszcze nie ruszyły. Burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka tłumaczy, że zadanie zostało rozłożone na dwa lata, ale pierwsze roboty rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Eksperci orzekli: kartacze z kurkami przyrządzone przez Józefę Oleśkiewicz są najsmaczniejszą z 13 potraw ubiegających się o zwycięstwo w konkursie kulinarnym. Już po raz dwunasty towarzyszył on „Grzybowaniu”, imprezie organizowanej co roku w Wielbarku. Mizerne efekty przyniósł za to konkurs dla grzybiarzy na znalezienie najbardziej dorodnego borowika.
W minioną niedzielę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielbarku obchodziła swoje 123-lecie. Z tej okazji druhowie otrzymali nowy sztandar, ufundowany dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i miejscowych przedsiębiorców. Wielbarska jednostka została także uhonorowana Złotym Znakiem Związku OSP RP, najwyższym odznaczeniem w ochotniczym ruchu strażackim.
„Wielbark – moje miasto” - pod takim tytułem w dawnym kościele ewangelicko-augsburskim w Wielbarku czynna jest wystawa fotograficzna ilustrująca w nowoczesnej odsłonie stolicę gminy i jej mieszkańców.
Przez dwa tygodnie młodzież z czterech krajów wraz z grupą seniorów poznawała historię Warmii i Mazur oraz I wojny światowej, porządkując cmentarz wojenny w Wielbarku. Dla uczestników obozu zorganizowanego przez Volksbund i Wspólnotę Kulturową „Borussia” była to niepowtarzalna lekcja tolerancji, zrozumienia innych kultur oraz przełamywania stereotypów.
Przyroda to nasza największa naturalna apteka. Coraz więcej osób przekonuje się do stosowania ziół w walce z nękającymi je chorobami i dolegliwościami. Niegdyś nasze babcie wykorzystywały zioła lecznicze na codzienne przypadłości. Są one też źródłem wielu substancji, nie do zastąpienia w kosmetykach.
Zdaniem burmistrza Wielbarka Grzegorza Zapadki, działania obecnego rządu, takie jak obniżka PIT-u czy zwolnienie z podatku osób do 26. roku życia, mocno uderzą w samorządy. Stracą one znaczną część wpływów, nie dostając w zamian żadnej rekompensaty od państwa. - Jestem tym załamany – przyznaje włodarz, szacując, że w przypadku gminy Wielbark ubytek w budżecie może sięgnąć blisko 2 mln złotych.
W tym roku na urządzenie parku w Wielbarku samorząd wyda 170 tys. złotych. Inwestycję będzie realizował ze środków własnych, bo nie udało się pozyskać dofinansowania. Zadanie wykona miejscowy Zakład Gospodarki Komunalnej.
Burmistrz Grzegorz Zapadka jest najlepiej zarabiającym samorządowcem w gminie Wielbark. On też może się pochwalić największymi oszczędnościami. Powodów do narzekań nie mają również niektórzy radni, zwłaszcza ci pracujący jako leśnicy.
Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Łatanej Wielkiej. Wygrała go kierująca tą placówką od siedmiu lat Grażyna Dąbkowska, która za konkurentkę miała nauczycielkę z SP w Zabielach, Iwonę Matłoch.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.